Vajmar Goethe Schiller

08/11/2019

Vajmar, avgust 2019

Sa velikim zakašnjenjem se zahvaljujemo našoj učenici Jani Grujić koja nam je donela sliku iz Vajmara sa svog dvonedeljnog boravka koji je zaslužila i posvetila svm znanju nemačkog jezika koje je delimično stekla i kod nas.

Originalni spomenik Goeteu i Schilleru (nemački: Goethe-Schiller-Denkmal) nalazi se u Vajmaru u Nemačkoj. Sastoji se od dvostruke statue koju je izradio Ernst Rietschel 1857. godine koja predstavlja Johanna Volfganga Goethea (1749–1832) i Friedricha Schillera (1759–1805), koji su verovatno dva najpoštovanija autora u nemačkoj književnosti.

Spomenik je opisan kao „jedan od najpoznatijih i najomiljenijih spomenika u celoj Nemačkoj“ i kao početak „kulta spomenika“. Desetine spomenika Geteu i Schilleru izgrađeno je naknadno u Evropi i Sjedinjenim Državama.

Goethe i Schiller su bili veliki prijatelji i imali su saradnju koja je bila „kao nijedna druga poznata u književnosi i umetnosti“. Bronzane figure Goetheа i Schillera su znatno veće od prirodne veličine; obojica imaju istu visinu, iako je Goethe bio gotovo 20 cm niži od Schillera. Objica su živeli u Vajmaru i bili rodonačelnici književnog pokreta poznatog kao Vajmarski klasicizam.

Vesti & Promocije >>

• DISCLAIMER * Profesionalno ponašanje i korektan odnos * Potpuna tačnost i verodostojnost svih objavljenih informacija * Strukturalni tok podučavanja prilagođen potrebama polaznika
  • Interaktivna nastava uz korišćenje najsavremenijih tehničkih sredstava * Iznad svega, prijatna radna atmosfera * Naš sajt sadrži linkove prema drugim sajtovima za čiji sadržaj i politiku privatnosti ne snosimo odgovornost